Parse error: syntax error, unexpected '[' in /home/www/zupa-kravarsko.com/defines.php(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 183
Naš biskup predvodio euharistijsko slavlje u katedrali prigodom dolaska tijela sv. Leopolda - Župa Kravarsko | Župa Uzvišenja Svetog Križa
Utorak, 19 Travanj 2016 16:57

Naš biskup predvodio euharistijsko slavlje u katedrali prigodom dolaska tijela sv. Leopolda

Sisački biskup mons. Vlado Košić predvodio je u srijedu 13. travnja 2016. godine euharistijsko slavlje u zagrebačkoj katedrali prigodom dolaska tijela sv. Leopolda Bogdana Mandića.

Uz mnogobrojne svećenike u koncelebraciji su s biskupom Košićem bili i o. Roberto Genuin, provincijalni ministar Venetske kapucinske provincije, o. Vlado Kolenko, provincijalni ministar slovenske kapucinske provincije, o. Jure Šarčević, provincijalni ministar Hrvatske kapucinske provincije, o. Flaviano Giovanni Gusella, rektor  Svetišta sv. Leopolda Bogdana Mandića te o. Marco Putin, gvardijan samostana kapucina u Padovi.

Na početku svoje homilije, biskup Košić je izrazio radost „što je naš sv. Leopold među nama, u našoj zagrebačkoj katedrali, u svojoj i našoj Hrvatskoj.“ U nastavku homilije progovorio je o „tri velike odlike koje su krasile našeg zemljaka sv. Leopolda Bogdana Mandića, poniznog kapucina i zaštitnika ove Godine Božjeg milosrđa“.

Te tri odlike su: „prvo – on je, i u tuđini, jer je najveći dio života proveo u Italiji, uvijek pa i uz cijenu trpljenja isticao da je Hrvat, čime je sigurno zauzeo časno mjesto među hrvatskim domoljubima i rodoljubima; drugo – on je neumorni radnik na pomirenju istočnih Crkava s Katoličkom Crkvom te ga možemo bez sumnje nazvati apostolom ekumenizma, i treće – sveti Leopold vjerni je djelitelj Božjeg milosrđa, osobito u sakramentu pomirenju, i to sve do žrtve vlastita života.“

Govoreći o prvoj odlici sv. Leopolda, biskup Košić je naveo biografske podatke  sv. Leopolda koji pokazuju njegovu  ljubav prema vlastitom narodu i domovini: „Kada je 1917. bjesnio rat između talijanskih i austro-ugarskih snaga, talijanska je vlada naredila da svi državljani Austro-ugarske u pograničnom području trebaju prihvatiti talijansko državljanstvo ili će biti zatočeni u južnoj Italiji. Kada su ga njegova redovnička braća nagovarala da uzme talijansko državljanstvo, jer da je to tek puka formalnost, on je odlučno odgovorio: 'Ne, krv nije voda! Ne može se izdati krv!' (A.Baković, Naš Bogdan, 41). I krajem srpnja 1917.bio je prognan u južnu Italiju gdje je obišao nekoliko samostana do kraja prvog svjetskog rata.“

http://www.biskupija-sisak.hr/index.php/biskup/homilije/3422-misa-u-zagrebakoj-katedrali-uz-tijelo-sv-leopolda-bogdana-mandia#mce_temp_url#

 

Na primjeru sv. Leopolda važno je naučiti poštivati svoj rod i svoju domovinu, nastavio je biskup Košić upozorivši da „neki, pa i katolici, spremni su danas zatajiti svoju pripadnost hrvatskom rodu ili to smatraju nevažnim pa i nazadnim spominjati, no, što je čovjek koji nema korijena, koji prezre samoga sebe? Zar on može bilo kome nešto pomoći i druge voljeti, ako ne voli sebe i svoje? Naš blaženik Alojzije Stepinac to je veoma dobro znao kada je rekao: 'U ljubavi prema hrvatskome narodu ne dam se ni od koga natkriliti!' No, ljubav prema svojem narodu nije u preziru drugih, dapače! Samo tko ljubi svoje, cijeni i poštuje tuđe, a – kako lijepo reče naš bl. Alojzije – nitko ne može zamjeriti djetetu što više voli svoju majku nego tuđu.“

Na misnom slavlju bili su i naši župljani u velikom broju. Cijelu propovijed možete pročitati na službenim stranicama sisačke biskupije.