Hodočašće župe u Hrvatsko nacionalno svetište Majke Božje Bistričke - Župa Kravarsko | Župa Uzvišenja Svetog Križa
Petak, 09 Rujan 2016 16:54

Hodočašće župe u Hrvatsko nacionalno svetište Majke Božje Bistričke

U subotu 20. kolovoza ujutro u 6 sati krenuli smo na zavjetno sedmo hodočašće naše Sisačke biskupije. Iz naše župe odazvao se ponovno veliki broj župljana četiri puna autobusa i stotinjak automobila, a mladi su krenuli dan ranije s ostalim mladima iz cijele biskupije. Hodočašće je predvodio sisački biskup Vlado Košić zajedno sa svećenicima te brojnim vjernicima pristiglih iz svih župa Biskupije koji su u potpunosti ispunili bistričko svetište.

Središnji dio hodočašća bilo je svečano misno slavlje, koje je predvodio biskup Košić u zajedništvu s rektorom svetišta mons. Zlatkom Korenom i sedamdesetak svećenika.

Na početku homilije biskup je novu pastoralnu godinu 2016./17. proglasio Godinom djece za Sisačku biskupiju, progovorivši u nastavku o razlozima proglašenja. „Prvo, svi smo svjesni da se svake godine ne samo u našoj Biskupiji nego i u čitavoj nam domovini Hrvatskoj rađa sve manje djece. To je postalo zabrinjavajuće te prijeti ne samo gospodarskim propadanjem, nego i nestankom našega naroda. Ovo su veoma ozbiljna predviđanja, o kojima progovaraju stručnjaci, demografi, ali sve više se tim pitanjima bave i znanstvenici, ekonomisti, političari, a i mi kao kršćani, Crkva Božja, moramo pridonijeti tome da se to stanje promijeni. Drugo, staro je teološko pravilo: 'gratia supponit naturam – milost pretpostavlja narav'. Dakle, da bi Bog mogao darovati milost vjere i spasenje potrebno je prvo da postoji čovjek, a čovjeka nema bez rođenja, a to znači bez majke i oca, bez obitelji. Obitelj je kolijevka života i mjesto rasta i odgoja djece. No, tu smo suočeni sa sve većim strahom za golu egzistenciju koji je zavladao u našim obiteljima, tako da one strahuju, hoće li naći i zadržati posao, hoće li imati redovitu plaću i hoće li imati stan i sve potrebno za život, a tek onda se posvećuju i prihvaćanju djece i skrbi za njihov život. Tu se susrećemo ipak i s mentalitetom koji nameću javna sredstva, tzv. mediji, koji promiču život bez odgovornosti, lagodnost i usmjerenost na sebe, individualizam i hedonizam. Dakako, tu je i društvena i politička situacija, koja ne pogoduje životu i potpori obitelji i prihvaćanju djece. Kada npr. poslodavac postavlja pitanje mladoj ženi koja dobiva posao, hoće li sljedeće godine zatrudnjeti i roditi, time sugerira – a nekada to i otvoreno traži – da se to ne dogodi, inače će dobiti otkaz! Zakonodavstvo države ne štiti obitelj, ne štiti trudnicu. Postavljam pitanje odgovornima: kako mislite povećati broj djece u Hrvatskoj, ako u zakonu o radu ostane da majka samo prvih 6 mjeseci ima punu plaću, a sljedećih pola godine neku minimalnu, od svega nešto više od 2,5 tis. kn? Zar ne bi bilo logično da se majkama, pogotovo brojnije djece, čak nađe pomoć koju bi država davala takvoj obitelji jer je prihvaćanje djece u interesu države i naroda?! Na žalost u sadašnjim okolnostima teško se zalagati za prihvaćanje djece, pogotovo za prihvaćanje brojne djece“, poručio je biskup.

Popodne smo kao župa imali nakon slobodnog vremena oproštajnu procesiju u samom svetištu, a u 17 sati krenuli smo svojim kućama.